EML to MYO

EML to MYO
Bizi karşılaştıran okullar ve bizi birbirimizden ayıramayan kader. Güle ağlaya birlik beraberlik içinde geçen 6 yılın ardında çok anı bıraktık ve bir çok kişilerle de yollarımızı ayırdık. Kimisi ayıp etti, kimisi de kaybetti. Elbet yanlış kararlarımız ve başarısızlıklarımız oldu ama yanlışa daha da yanlış gitmemek için bir çok kez istişarelerde bulunduk, her soruna bir çözüm bulduk. Her şey hayalle başlar dedik ve yirmi yıllık, hatta kırk yıllık planlar kurduk. Kastamonu'da bir lisenin sıralarında tanışıp, yine aynı şehrin üniversitesinde kader yine bizi bir araya getirdi. Endüstri Meslek lisesinden Meslek Yüksek Okuluna ve sonrasında şimdilik sadece bir plan olan, üniversiteye uzanan bir dostluğun, bir kardeşliğin hatta bir mücadelenin hikayesini ve bu hikayenin kahramanlarını sizlere anlatmak istiyorum...
EML to MYO intro

İlkokul öğretmenimin aklımdan çıkmayan sözü...

 Hiç unutmam, yaklaşık 15 yıl önce bana sadece okuma yazmayı değil, hayata dair bir çok şeyi öğreten, ismini saygıyla anıyorum ve kendisini sevgiyle selamlıyorum, ilkokul öğretmenim Erdoğan Güre'nin dediği söz hep aklımın bir köşesinde gömülü kalmıştı. "Okul arkadaşlığı ve asker arkadaşlığı çok önemlidir ve ömür boyu unutulmayan arkadaşlıklardır. O yüzden, özellikle lisedeki arkadaşlarınızı iyi seçin." demişti. Ben bu sözü sonuna kadar destekleyip ona göre emin adımlar atarak bana bir ömür yoldaş olacak kişileri yanıma almıştım. Yanımda kalıp kalmama tercihleri bana göre onların tercihi değil, kader meselesiydi.

Lisenin benim üzerimdeki etkisi...

 Biraz kendi adıma konuşmak ve birazda isim vermeden eleştirmek istiyorum. Lise yıllarımı her alanda çok iyi değerlendirmiştim. Yalnız büyük bir hevesle gittiğim bilişim bölümünden eğitim görevlilerinin davranış ve aşağılamaları beni hatta daha da ileriye gidiyorum bizi sadece bilişim atölyesinden soğutmuştu ve geleceğimize pek bir şey katmamışlardı. Kendimi anlatmak isterim ki, 10 yaşında HTML işaretleme dilini ana dilim gibi yazabiliyordum, 14 yaşında CSS biçimlendirme dilini sular seller gibi öğrenmiştim, 18 yaşında JavaScript'i bitirmiş ve 20 yaşında PHP programlama dilinin temellerini atmıştım zaten. Bir Web Tasarımcı olduğumu ve Web tabanlı uygulamalarına olan ilgimi onlara bir türlü anlatamadım, ki zaten onların beni anlamalarına imkanı yoktu. İzahat vermeye de asla mecbur değildim. Zaten onlarda bunu asla bilmek istemediler. Dünyada en çok kazanılan paranın robotlar sayesinde olduğunu sanıyorlardı, bildikleri ve tek öğrenmeye çalıştıkları ve öğretmek istedikleri robotik kodlamaydı, esasen asıl paranın çeyrek yüzyıldır ve önümüzdeki çeyrek yüzyılda da internet üzerinde döndüğünden ve döneceğinden haberleri yoktu sanırım. Neyse!

Hayaller, Mücadele ve Dostluk

EML to MYO 2020 yılı olağan genel kurul istişaresi... | Harun İstenci, Efekan Erdoğan, Uğur Kurt, Aykut Eşkil, Utku Çodur
EML to MYO 2020 yılı 1. çeyrek olağan genel kurul istişaresi...
 13 kişilik sınıfta üniversite kazanabilen ben dahil 6 kişiydik ve bu kişiler tamda istediğim kişilerdi. Yalnızca 6 kişi kampüsün demir parmaklıklarına tutunabildi. Her birimizin farklı farklı hayalleri vardı ama inançları körelmişti, asıl önemli olan da buydu ya, bir hayalimizin olması, zaten her şey bir hayalle başlamaz mı?! Benim için bir insanı ayakta tutan hayallerdir, inanç bir şekilde halledilir ve sonrasında saygı da duyulur.

 Her birimizin hayat şartları aynı değildi, her birimizin farklı sıkıntıları vardı; bazılarımız aşktan sarhoş, diğerimiz eğitim sisteminden yakınıyor, bir diğerimizde genel sistemden memnun değil, ötekimiz nereden başlayacağından emin değil, ben ise bir dostumu kaybetmenin öz'lemi ve hüznüyle Vefa'dan yakınıyordum. Her birimizin birbirimize destek olması, bizi birbirimize bağlayan en önemli faktördü. Bir araya gelip hayallerimizi, fikirlerimizi, sorunlarımızı, yaşantımızı ve yapabileceklerimizi konuşup, istişarelerde bulunuyorduk. Birbirimize her türlü maddi ve manevi desteği esirgemiyorduk. Bizi birbirimizden ayıran sadece akşam başımızı soktuğumuz evlerdi.
Uğur Kurt ve Harun İstenci | EML to MYO | Nisan 2018
Uğur Kurt ve Harun İstenci | Nisan 2018
 Yıllardır aynı yolun yolcularıydık ve yine aynı yolun yolcularıyız. Yaşadığımız onca güzel şey, biriktirdiğimiz anılar ve dostluğumuz Kastamonu Üniversitesi'nin kampüsünde de devam ediyordu. Tek hedefimiz güzel bir gelecek inşa etmek, iyi yerlere gelebilmek. Mücadele ederek kazandığımız bir hayat var ve tam karşımızda gidilecek uzun bir yol. Mesafeler, bizim için ve özellikle de benim için yalnızca coğrafya kitaplarında önemlidir. Biz Bilişimciler olarak uzun yollara hazırız...

Biz bu yolculukta beraberiz...

Biz kimiz?

EML to MYO | Harun İstenci, Uğur Kurt, Utku Çodur, Efekan Erdoğan, Aykut Eşkil, Kamil Yiğit Çemek

Ben kimim?

Harun İstenci ve kayıp kardeşleri | EML to MYO
Harun İstenci ve kayıp kardeşleri...
 6 kişiydik ve doğal olarak istihbarat, hal-hatır sorma, uzaktan karar-haber alma ve fikir alışverişi üzerine 6 kişilik bir grup kurduk. Kendi içimizdeki yönetim sisteminde oligarşiyi benimsedik. Herkes ortaya bir fikir atar ama son söz yine benden çıkar. Tam bu noktada beni diktatör ilan ettiler. Bu durum her ne kadar alay konusu olarak ele alınsa da ben, yani Harun İstenci onların gözünde ileri görüşlü bir diktatör(üm).

Uğur Kurt

Uğur Kurt ve Harun İstenci | EML to MYO
Uğur Kurt ve Harun İstenci | 📍 By Şekerci Cafe Kastamonu | Aralık 2019
 Lisede yaptığı yanlış bölüm seçimini Kastamonu Üniversitesinde de yaparak İşletme bölümünü seçen ve bu bölümden mezun olabilmek için mücadele eden, futbol masasında en çok sözü geçen ve o masada içi buz ve kola dolu bardağı eksik olmayan, yıllardır parasını geleceğine yatırmak yerine Fitness salonlarına yatırmayı tercih eden kaslı kardeşimizdir.

Utku Çodur

Utku Çodur ve Harun İstenci | EML to MYO
Utku Çodur ve Harun İstenci | 📍 Henry Jones Cafe Kastamonu | Mart 2020
 Futbol masasının bir diğer köşesinde elinde belgelerle konuşan ve gıybet kargosunun kaptanı olan, dünya yansa umurunda olmayan biricik Utku'muz. Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz.

Efekan Erdoğan

Efekan Erdoğan - Efem FM | EML to MYO
Efekan Erdoğan | Efem FM
 Her türlü projemde ne yapmam gerektiğine ve uygunluğuna dair fikir alışverişi yaptığım ve bir çok kez ikili istişarelerde bulunduğum en önemli danışmanım ve asistanım. Tasarım ve programlamaya benim kadar hakim olması bayağı işime geliyor. Projelerime veya ödevim için karşılıklı oturup bir fikir alışverişinde bulunurken olabildiğince hızlı davranmaya çalışırım, çünkü hemen sıkılıp kalkıp gidebiliyor. Bu arada, Efem FM adında radyo istasyonu kurmak gibi mizahi bir hayalimiz var.

Aykut Eşkil

Aykut Eşkil ve Harun İstenci | EML to MYO
Aykut Eşkil ve Harun İstenci | 📍 Kuzeykent İş Merkezi Kastamonu | Eylül 2019
 Namı diğer iCloud veya sadece Aykut, yaşıyor gibi yapıp aramızda ölü de gezdi ama biz yine onun sorunlarını fark edemedik, fark etsek de anlayamazdık, zaten o da hiç anlatmak istemedi. Grafik tasarım bölümünde onlarca kız arkadaşı olmasına rağmen bizi onlarla tanıştırmakta istemedi! Canı sağ olsun.

Kamil Yiğit Çemek

Kamil Yiğit Çemek | EML to MYO
Kamil Yiğit Çemek
 Bu da yıllardır yanlış bölüm seçmenin mağduru. Uğur arkadaşımız gibi lisede yaptığı hatayı üniversitede de tekrarladı. En son sil baştan asıl alanı olan BESYO'ya hazırlanıyordu. Futbola hakimdir ama futbol masamızda pek bulunmaz, zaten o masada Utku varken pekte sözü geçmez. Birde tır şoförü olmak gibi bir hayali var.

Bu içerik Harun İstenci tarafından oluşturulmuştur. İçeriğin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. İstenci Systems
Yazar Harun İstenci Hakkında
1997 yılında İstanbul'da doğdu ve memleketi Kastamonu. Çocukluğundan bu yana bilgisayar sistemleri üzerinde çalışıyor ve internet üzerinde içerik üretiyor...
Daha Fazla...

istenci.com üzerinde milyonlarca içerik seni bekliyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum alanı herkese açıktır, lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Yorum alanlarını bir nevi forum olarak ta kullanabilirsiniz. Taciz ve zorbalık belirten yorumlar 24 saat içerisinde kaldırılır.