Bir hayvan severin hikayesi; Muzaffer Tabak

Bir hayvan severin hikayesi Muzaffer Tabak
 Kastamonu'da sokak hayvanları için verilen bir mücadeleyi, bir hikayeyi sizlere aktarmak istiyorum. Uzun zamandır tanıdığım Muzaffer Tabak adındaki hayvan sever sadece emekli maaşı ile kar kış demeden yıllardır Kastamonu'daki sokak hayvanlarının yemek ve su ihtiyacını karşılıyor. Ne zaman görsem selam veririm, bu sefer Kastamonu'nun ayazında kendisi ile tekrar sohbet etme fırsatı buldum...  

Kastamonu'da Muzaffer Tabak kendi çabalarıyla sokak hayvanlarına sahip çıkıyor...
 Kastamonu'nun merkezinde ne zaman arkadaşlarla Bisiklet yoluna gitmek istesek en kısa yolları tercih ederiz. Bu yollardan bir tanesi öğrenci pansiyonu ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü yanından geçiyor. Buradan geçerken bir sürü köpek bizi tehdit algılayıp bize karşı havlıyor. Her seferinde bu köpekler ile karşı karşıya kaldığımızda yardımımıza yetişen Muzaffer Tabak, bize onların zararsız olduğunu ve bizden korktukları için bizlere havladığını her seferinde anlatmaya çalışıyor.
Muzaffer Tabak hayvanları besliyor...
 Geçenlerde tek başıma Bisiklet Yolu boyunca yürüdüm. Dönüş yolunda kestirme yol diye Kastamonu Hümahatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Kız Öğrenci Pansiyonu ile Kastamonu Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün arasındaki dar ve yokuş yolları tercih ettim. Bu yollar üzerinden kim bilir kaç arkadaşımla kaç kez geçtim? Sayısız! Bu sefer tek olmamın da verdiği sıkıntı ve endişe ile o alana yaklaşırken içimi bir tedirginlik sardı. Sağdan ve soldan hafiften görünmeye başlayan köpekler bana sert bakışlarla hırlıyorlardı. Sanırım bölge ihlali yapmıştım ve her hangi bir parçamı da orada bırakma gibi bir niyetim yoktu! Bölgeyi o kadar sahiplenmişler ki, kediler bile tıslayıp-pıslıyorlardı! Muzaffer Abi'nin güven dolu sesi ile tüm köpekler ve kediler âdeta sakinleşmişti, adım adım geri çekiliyorlardı. Selamlaşıp bir taraftan köpekleri ve kedileri beslemesine yardım ediyor, diğer bir taraftan ise sohbet ediyordum.
Muzaffer Tabak kedileri ve köpekleri besliyor...
 Sohbet koyu, hava soğuk ve hayvanlar açtı. İlk defa kediler ile köpekleri iç içe bu kadar yakın görmüştüm, sokak hayvanları olarak iki ezeli düşman cinsin birbirlerine çok yakın olmaları bana garip gelmişti. Ne de olsa ortada verilen bir yaşam mücadelesi vardı. Muzaffer Abi'nin de bu hayvanlar için verdiği mücadele. Emekli bir esnaf olan Muzaffer Tabak yılın her günü emekli maaşının büyük bir kısmı ile anlaştığı kasaplardan aldığı sakatatlarla bu hayvanları besliyor. Kış aylarında buz tutan sularını her gün evden getirdiği içme suyu ile yeniliyor.
Bir hayvan severin hikayesi Muzaffer Tabak
 Belediyeden gelen ekiplerin beslediği hayvanlara tolerans gösterdiğini ifade eden Muzaffer Tabak Kastamonu Belediyesi ile her hangi bir sorununun olmadığını söylüyor; "Yeter ki barınak veya bakım evi çatısı altında gelip hayvanlarımı almasınlar. Sadece kısırlaştırma çalışması için geliyorlar, sağ olsunlar, gerisi de önemli değil. Ben bunların gerekli bakımını sağlıyorum." Hemen yan tarafında bulunan öğrenci pansiyonundaki çalışanlarda artan yemekleri Muzaffer Tabak aracılığıyla hayvanlara ulaştırıyor. Çevre sakinlerine teşekkürlerini ileten Muzaffer Tabak'ın demek istediği sadece; "Hayvanlardan korkmayın, insanlardan korkun. Size havlayan hayvanlara saldırmayın, onlardan ürkmeyin, kaçmayın." diyerek, onların ne kadar zararsız olduğunu tekrar dile getiriyor.
Hayvan sevenlerin hikayesi Harun İstenci ve Muzaffer Tabak
Harun İstenci ve Muzaffer Tabak
 Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kastamonu'da 4 yıldır bulunuyorum ve burada ki son senem. Bu son seneye nasipmiş böyle güzel bir muhabbeti anıya dönüştürmek, kalıcılaştırmak. Buradan, İnternet üzerindeki kendi arazimde, burada belki bir ömür olarak saklayacağım bu hatırayı, bu yazımı ve görselleri buraya bırakıyorum. Dünya dönüyorsa gerçekten böyle güzel kalpli insanların sayesine dönüyor.

Teşekkürler Muzaffer Tabak...
 Yukarıda paylaştığım görseller ve metin tamamı ile şahsıma ait olup kesinlikle başta görseller olmak üzere alıntı yapılması veya farklı amaçlarla çoğaltılması yasaktır. | The visuals and text that I have shared above are my own and it is strictly forbidden to quote or reproduce for different purposes, especially visuals.

Bu içerik Harun İstenci tarafından oluşturulmuştur. İçeriğin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. İstenci Systems
Yazar Harun İstenci Hakkında
1997 yılında İstanbul'da doğdu ve memleketi Kastamonu. Çocukluğundan bu yana bilgisayar sistemleri üzerinde çalışıyor ve internet üzerinde içerik üretiyor...
Daha Fazla...

istenci.com üzerinde milyonlarca içerik seni bekliyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum alanı herkese açıktır, lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Yorum alanlarını bir nevi forum olarak ta kullanabilirsiniz. Taciz ve zorbalık belirten yorumlar 24 saat içerisinde kaldırılır.