Balıkesir Ayvalık'tan Yunan Adalarına

Balıkesir Ayvalık Şeytan Tepesi
Şeytan Tepesi - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Bir hafta sonuna gayet başarılı bir geziyi sığdırdım. Toplam 2000 kilometre yol kat ettim, gece gündüz dere tepe düz 48 saat gittim. Yoruldum mu? Baya yoruldum ama değdi. Hadi size bu hafta sonu yaşadığım macerayı anlatayım...

Balıkesir Ayvalık şehir merkezi
Ayvalık Şehir Merkezi - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Kastamonu'da okuduğum okulda yolunda gitmeyen can sıkıcı şeyler, disiplin kurulundan haksız yere kararlaştırılan cezalar. Bir kimsenin attığı iftiralar ve atıflar, artık yeter,(!) sabır taşı çatlamadan, elimden bir kaza çıkmadan, her iki taraf da zarar görmeden kafamı, kendi kafamı dağıtmam lazım. Hafta sonu gidebileceğim en uzun yollara gitmek için hazırlık yaptım, çizdim, karaladım, araştırdım. Hedef açık, rota belli; Balıkesir Ayvalık...
Mytilene, Lesvos, Greece
Cunda Adası | Ekim 2018
Cumartesi sabahı çıktım yola, istikamet Ayvalık. Tarihi bir dokusu, eski sokakları, eski Rum evleri beni büyüledi. Şayet tarihin öteki yüzünden bakmak gerekirse baya eski bir yerleşim alanı, denize kıyı olan bu eski bir yerleşim alanının turizm cenneti olması baya ilgi çekici.
Balıkesir Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Tarihi dokusunun yanında turizm üzerinde etkili olmasındaki neden tamamı ile denize kıyı olan bir şehir olması demiştik. Hakikaten dikkat çekici bir plajı var. Uzun, kilometrelerce uzun bir plajdan bahsediyoruz. Karşısında Ege Denizi, arkasında Ayvalık. Denizin temiz olması ayrıca dikkatimi çekti, neredeyse denizin dibi görünüyor.
Balıkesir Ayvalık Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Karşıda Yunanistan'ı göremiyoruz ama güneş batarken eşsiz bir manzara sizi bekliyor. Güneş batarken şehre ayrı bir canlılık geliyor. Öyle tatil cennetlerinde haddinden fazla kalabalıkları sevmiyorsanız burası tam size göre. Plaj, deniz, kum, gece kulüpleri olması gereken her şey burada. He bu arada Ayvalık tostunu denemeyi unutmayın, buranın meşhur tostudur, mutlaka duymuşsunuzdur, sıradan tostlara kesinlikle benzemez. Ayvalık'ta Tostçular Çarşısını kime sorsanız gösterir. İnsanları sanki biraz soğuk, güler yüzlü bir esnaf göremedim, herkes birbirinden bir haber yaşıyor. Yunanistan tarafından gelen turistler baya var. Bu küçük ve sevimli şehre baya ilgililer. Sanırım Yunanlardan soğuk kanlılık bulaşmış yerli halka.
Balıkesir Ayvalık Şeytan Tepesi
Şeytan Tepesi - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Ayvalı'ğı ve Cunda Adasını kuş bakışı görmek isterseniz Şeytan Tepesi denilen şehre yüksek bir tepe var. Orada şehri kuş bakışı inceleye bilirsiniz. Dilerseniz güzel bir manzara eşliğinde bir yemek yiye bilir, veya bir şeyler içebilirsiniz. Ayak izi tabelasının oradaki demir parmaklıklara da çaput bağlayarak dilekte bulunabilirsiniz. Tabi bu saçma batıl inanca inanıyorsanız!
Balıkesir Ayvalık Şeytan Tepesi
Şeytan Tepesi - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Şeytan tepesi tamam peki ya bir ada var, ismi Alibey Adası, diğer adıyla Cunda adası. Bu adaya giderken tekneye falan binmenize gerek yok, tarihi Taşköprü'sünden geçerek adaya ulaşabilirsiniz. Cunda Adası Ayvalık'tan bağımsız ayrı bir turistik mekan, kendi halinde işte, tabi Ayvalık kadar büyük değil, sonuçta ada yani.
Balıkesir Ayvalık Alibey (Cunda) Adası
Alibey (Cunda) Adası - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Adanın dekoratif tarihi evleri, yapıları ilgi çekici. Liman boyu yürüye bilir, denize karşı çay, kahve içebilirsiniz. Cunda adasının insanları daha güler yüzlü, daha sıcak kanlı. Eğer sizi Cunda Adası'da tatmin etmediyse Ayvalık'tan Yunanistan'a bağlı Midilli Adasına (Mytilene, Lesvos, Greece) geçebilirsiniz, vizeye falan gerek yok, sadece pasaport ile geçiş yapılabiliyor
Balıkesir Ayvalık Alibey (Cunda) Adası Limanı
Alibey (Cunda) Adası Liman - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018
Şehrin arka planında gizlenen, maki bitkilerin arasında binlerce zeytin ağacı bölgenin ticaret kaynağını sağlıyor. Zeytin ağaçları  baya fazla ve zeytin üreticileri bölgenin yerlileri arasında epey fazla. Zaten şehir merkezinde gezerken tarihi zeytin fabrikaları dikkatinizi çeker. Bu tarihi fabrikaların dokusunu bozmadan cafeye, restoranda vs. dönüştürülmesi turizm akımında ilgi odağı oluyor.
Balıkesir Ayvalık Zeytin Ağaçları ve Tarlaları
Alibey (Cunda) Adası - Ayvalık/Balıkesir | Ekim 2018 
Tavsiye eder miyim? Kesinlikle tavsiye ederim. Yukarıda da bahsettiğim gibi gereksiz kalabalıktan uzak, küçük ve sevimli bir tatil cenneti. Ailenizle kafa dinlemek için baya güzel bir yer.

Bu içerik Harun İstenci tarafından oluşturulmuştur. İçeriğin kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. İstenci Systems
Yazar Harun İstenci Hakkında
1997 yılında İstanbul'da doğdu ve memleketi Kastamonu. Çocukluğundan bu yana bilgisayar sistemleri üzerinde çalışıyor ve internet üzerinde içerik üretiyor...
Daha Fazla...

istenci.com üzerinde milyonlarca içerik seni bekliyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum alanı herkese açıktır, lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Yorum alanlarını bir nevi forum olarak ta kullanabilirsiniz. Taciz ve zorbalık belirten yorumlar 24 saat içerisinde kaldırılır.